SBZ

TAVAS DA İLK GARİPKÖY MAHALLESİNDE BİR KADIN MUHTAR ADAYI

TAVAS DA İLK GARİPKÖY MAHALLESİNDE BİR KADIN MUHTAR ADAYI

Tavas da bir ilk garipköy mahallesinde bir kadın muhtar adayını duyduk haber sitesi olarak gittik gördük ve seçim hakkında görüşlerini aldık bizleri misafir olarak kabul ettiler çok memnun olduk teşekkür ederiz bir kadın muhtar olma çabasında olan Hatice hanımı sorduk oda sorularımızı cevaplandırdı garipköy mahallesi için hizmet için çalışacağına ifade etti (Allah ) nasip eder muhtar olursa haber sitesi olarak ilk defa bizi çağıracağını söyledi Hatice hanıma şimdiden kolay gelsin der (Allah ) yardımcısı olsun

Hatice Hanım bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak Garipköyde dünyaya geldim. İlkokulu Garipköyde okudum .Ortaokul ve liseyi Tavas’ta okudum. Yazları tarlada kışları okuldaydım. Tütün de kırdım, nohut da yoldum orakla ekin de biçtim. Traktör de kullandım. Tarlayı ve ovayı iyi bilirim. Liseyi bitirince bir yıl vekil öğretmenlik yaptım. Sonra da Tavas Timgaş fabrikasında işe başladım. Daha sonra eşim Mehmet Beyle evlendim ve Almanyaya gittim. Bir süre işci olarak çalıştım. 2009 yılnda da çok sevdiğim köyüme döndüm.  Köyde yaşıyorum. Eşim de ben de emekliyiz. Şimdi de köyüme hizmet amacıyla bir yola çıktım. Bildiğiniz gibi muhtar adayı oldum.

 

Muhtar adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Köyde yaşamaya başlayınca yanlış ve eksik gördüğüm şeyler hakkında ben olsam şöyle yapardım demeye başladım. Hatta demekle kalmayıp doğrusunun yapılması için mücadele etmeye başladım. Ayrıca insanlara yardım etmeyi seven, başkalarının derdiyle dertlenen biriyimdir. Bu ilgim nedeniyle bir süre sonra köyüm için birşeyler yapmak istiyorsam yetki ve sorumluluk almam gerektiğini farkettim ve aday olmaya karar verdim. 

Bir kadın olarak muhtar adayı olmanız nasıl karşılandı?

Garipköy tarihinde ilk kadın muhtar adayı benim.  Ayrıca lise mezunu ilk muhtar adayı da benim. Ama Garipköy dünyaya açık bir yerdir. Avustralyadan Kanadaya kadar dünyanın  farklı yerlerinde yaşayan  köylülerimiz vardır. Köyümüzden yetişmiş önemli görevler yapan kardeşlerimiz vardır. Garipköylüler aydın insanlardır. Bu nedenle ekseriyeti neden olmasın dedi ve olumlu karşıladı. Başlangıçta bazı tereddüt edenler oldu. Ama konuştukça onları da ikna etmeyi başardım diye düşünüyorum. En büyük desteği de hanım kardeşlerimden görüyorum. Kadın elinin değdiği yer güzelleşir. Tertip düzen olur. Ben de “Garipköye kadın eli değsin” diyorum.

Aday olacağınızı söylediğinizde eşiniz  Mehmet Beyin ilk tepkisi ne oldu?

Eşim köyüme hizmet etme konusunda kararlı olduğumu görünce adaylık niyetimi saygı ve olgunlukla karşıladı. Bu konuda kendin karar ver dedi. Kararın ne olursa olsun ben yanındayım dedi. En büyük destekçim eşimdir. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Hatice Hanım siyasi görüş olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız.?

 Ben milliyetçi muhafazakar bir insanım. Ama herkesin siyasi görüşüne de saygılıyımdır. Muhtarın partisi olmaz. Biliyorsunuz o yüzden partiler muhtar adayı gösteremez. Muhtarı dediğin herkese eşit mesafededir. Herkesi kucaklamalıdır. Ben de azalarımı seçerken parti ayrımı gözetmedim. Azalarımın

her biri farklı partilere oy veren kişilerdir. Ama hepsi dürüst ve çalışkan insanlardır. 

Muhtar seçilirseniz nasıl bir fark yaratmayı düşünüyorsunuz?

Ben emekli birisiyim. Geçim kaygım yok. Tek işim Garipköy olacak. İnsanlar ihtiyaç duyduğunda bana kolayca ulaşabilecekler. Ben de zamanımın tamamını köyüm için harcayacağım. Kadınlarımızda muhtarın kapısını rahatça çalabilecekler. Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesin derdiyle ilgileneceğim.

Ayrıca ben yaptım oldu diyen bir muhtar olmayacağım. Zaman zaman köylüleri toplayıp önemli konularda onların fikrini alacağım.

Birinci önceliğim yaşlılar ve kadınlar olacak. Köylerimizde göç nedeniyle yaş ortalaması yüksek. Yaşlıların bakım ve sağlığıyla yakından ilgilenicem. 

Kadınlarımıza yeni meslek ve beceriler kazandırılması ve kendilerini geliştirmesi için düzenli ve sürekli kurslar düzenlenmesini sağlamak istiyorum. 

Garipköylü zeki çocukları ilkokuldan üniversiteye kadar desteklemek için bir eğitim vakfı ya da derneği kurmak istiyorum Bizim köylümüz hayırseverdir. Doğru işler yapıldığında dünyanın her yerindeki köylülerimiz destek verecektir. 

Gençlerimizin spor yapabileceği mekanlar yaptırmak istiyorum. Basketbol, masa tenisi ve bilardo oynayabilecekleri bir yer olsun istiyoeum. 

Köyümüzde arazi toplulaştırması ve sulama tesisleri yapıldı. Ama drenaj sorunu var. Bu yüzden tarlalarda su duruyor ve ürün kaybına yol açıyor. Ova yollarımız bakımsız. Bunların çözümü için girişimde bulunmak gerekiyor.

Ayrıca tarımda ürünlerimizi çeşitlendirmemiz lazım. Daha çok gelir getiren iklime ve toprağa uygun yenı ürün arayışına girmemiz lazım 

Bu söylediklerimin bir kısmı devlet gücü ve imkanı ile olacak işler. Kendi imkanlarımızla yapamadıklarımızı devlet eliyle yaptırmamız gerekir. 

Muhtar seçildiğimde Kaymakamlık, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, olmadı Ankaraya kadar gidip ilgili Bakanlıklarla görüşerek bu hizmetleri almak içiin elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Bizim bu makamları harekete geçirecek çalışkan ve girişken bir muhtara ihtiyacımız var. İnşallah ben seçilirsem bu eksiklik de giderilmiş olacak. 

Hatice Hanım seçimlere az bir zaman kaldı. Seçilme ihtimalinizi nasıl görüyorsunuz? 

Bir çok kimse yarışı önde götürdüğümü söylüyor. Benim hedefim güçlü bir destekle seçilmek. Size söylediklerimi kerkese anlatmaya çalışıyorum. Ben köyüme hizmet etmek istiyorum. Aday olmakla bu niyetimi ortaya koydum. Bundan sonrası Garipköy halkının takdiridir.  Ben sürekli “Allahım benim ve

köyüm için hayırlı olacaksa nasip et” diye dua ediyorum. Hakkımızda hayırlısı neyse o olur inşallah

 

21.yüzyılın antikacısı

Emin KARADENİZ

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ek Bilgi